Zimske Kvatre

U ovom tjednu, od 9. do 14. prosinca 2013., su zimske Kvatre. Donosimo kratko tumačenje Kvatri, jer mnogi vjernici imaju pred sobom Kvatre prije liturgijske obnove.
Odredbom Biskupske Konferencije iz 1983. god. obnovljena je liturgija kvatri kao četiri tjedna u godini, posvećenih molitvom, djelima pokore i ljubavi, na velike nakane Crkve i svijeta. Prema toj odluci cijeli kvatreni tjedan valja posvetiti molitvom, pokorom i ljubavi, ali će samo subota imati posebne misne obrasce.

U nedjelju kojom počinje kvatreni tjedan neka se vjernici pozovu da ga posvete molitvom, djelima pokore i ljubavi na određenu nakanu Crkve, a u subotu neka se kvatreni tjedan završi svetom misom kako bi se slavlju kvatri dalo duhovno usmjerenje i značenje.

Značenje kvatri ovako je tematski usmjereno:
PROLJETNE (prvi korizmeni tjedan): posvećuju se pokori i obraćenju;
LJETNE (tjedan nakon Duhova): molitva za posvećenje ljudskog rada (u gradskim crkvama) odnosno za urod zemlje (u seoskim crkvama);
JESENSKE (nakon blagdana Uzvišenja Sv. Križa): molitva za svećenička i redovnička zvanja te za duhovnu izgradnju mladeži;
ZIMSKE (tjedan prije 17. prosinca): posvećuju se kršćanskoj dobrotvornosti i zahvali Bogu za njegova dobročinstva.

2024  Župa Posušje