Održana prva Obiteljska tribina

Kroz mjesec listopada naša župa organizira Obiteljske tribine. Preko ovih tribina želi se ohrabriti naše kršćanske obitelji, da nastave svoj kršćanski put. Također, da obitelj se zna oduprijeti, napastima i izazovima vremena u kojem živi. Pogotovo danas, kad je obitelj ugrožena i opasnost joj dolazi sa svih strana.
 
Prva tribinina bila je u ponedjeljak, 7. listopada. Gost predavač bio je fra Anđelko Domazet, profesor na KBF u Splitu. Na tribini je bilo 120 vjernika. Fra Anđelko je na jedan zanimljiv i poučan način govorio o "Obiteljskoj duhovnosti". Ovdje donosimo zaključak predavanja.
 
Obiteljska duhovnost ima tri zadaće:
- senzibilizirati za transcedenciju, to jest probuditi zanimanje za Boga, pomoći ljudima da se otvore Bogu, duhovnoj dimenziji života; to znači, nadalje, biti tankoćutan, prijemčiv za temeljna ljudska pitanja, da ljudi znaju misliti, postavljati pitanja: tko sam? kamo idem? s kim?
 
- senzibilizirati za druge, bljižnje, za ljudske odnose, da ljudi budu osjetljivi i osjećajni, solidarni s drugima, a ne ravnodušni; kršćani - hladna srca? imati osnovnu osjetljivost za trpljenje drugih; bez toga se ne može biti čovjek, a kamoli kršćanin. Isusov prvi pogled nije bio na grijeh drugih, nego na patnju drugih, veli teolog Metz
 
- potaknuti na preuzimanje odgovornosti za vlastiti život; ne biti vječito žrtva, nezreli i pasivni promatrači; pomoći da mladi čovjek zna što će u životu raditi, koja je njegova životna misija, životna svrha, kako će sebe ostvariti...
 
Tri zla razaraju ovu zemnlju: izgubili smo strah od grijeha, nemamo ljubavi prema Bogu i nedostaje društveni moral (tj. osjećaj za zajedničko dobro).
Iskorijeniti ta tri velika zla trebao bi biti uzvišeni i plemeniti cilj svakog čovjeka kojemu je stalo do budućnosti ovog grada i ove zemlje. Na tu uzvišenu zadaću osobito su pozvani kršćanski roditelji, učitelji i mi svećenici. 


 
 
2024  Župa Posušje