Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

Marljivo i ustrajno su radili, mudro se međusobno savjetovali, razumno odlučili, pokorno izvršili zadatak i koliko smo mogli vidjeti – s radošću su očekivali svoga šefa. Upravo ovim riječima je završila prva predstava 16. Festivala religiozne drame u župi Bezgrešnog začeća BDM u Posušju.
Bila je to predstava pod naslovom „Sedam darova Duha Svetoga“ koji su izveli članovi udruženja „Iskra svjetlosti“ iz Splita.

„Predstava je to koja govori o sedam darova Duha Svetoga koji su i alat da rješenje za sve naše nesuglasice. Nesuglasice naše predstave su nastale u turističkom uredu. U predstavi su predstavljene sve hrvatske regije, od Dalmacije, Slavonije, Istre, Like, središnje Hrvatske... Svi oni predstavljanju ono što je čovjek napravio, a to su jela koja su zaštićena kao jedinstvena za ta područja. No, naši protagonisti se ne mogu dogovoriti kako će se predstaviti, raspravljaju se i tu raspravu prate neke naše mudre izreke. Cijelo vrijeme je tu njihov čistač koji prati njihov rad, komentira ga i nudi im alat – a to su upravo darovi Duha Svetoga. I tako na jedan šaljiv, ali poučan način dolazi se do dogovora. U svemu nam je pomogao i pjesnik Šutra koji nam je napisao sonet o svakom daru Duha Svetoga“, kazala je Željana Lažeta, volonterka u udruzi „Iskra svjetlosti“, inače i umirovljena učiteljica.

Zanimljivost predstave je što su je izvele osobe s teškoćama u razvoju, njih osam zajedno s volonterom iz udruge. „Nitko zapravo od osoba s teškoćama u razvoje ne očekuje ovakvo nešto. To nisam ni ja očekivala kada sam počela volontirati. Složiti ovakvu jednu predstavu s ljuima koji imaju različite teškoće je doista iznenađujuće. Ali pokazuje nam za što su sve ti ljudi sposobni. Ne treba od njih dizati ruke. Nažalost, oni nakon dvadeset prve svoje godine praktički nemaju gdje biti i otići. Što s čovjekom koji nastrada u prometnoj nesreći u svojoj dvadeset prvoj godini života i ostane s teškoćama? Hoćemo li ga ostaviti unutar četiri zida jer eto ne može raditi ono što je do tada radio? Mislim da je vrijeme da oni ne budu manjina koju ćemo gledati kao „hvala Bogu nije u mojoj kući, jadna njegova obitelj, mama“. Mislim da je vrijeme da ih prihvatimo kao ravnopravne članove, da im pomognemo razvijati vještine koje mogu razviti“, kazala je Željana Lažeta.

Udruga „Iskra svjetlosti“ iz Splita okuplja osobe s teškoćama u razvoju s područja Splita koji su punoljetne životne dobi. Za njih su kreairali različite radionice rukotvorina, povrtlarstva, sportske aktivnosti, ali i potrebe terapije.

Iduća predstava 16. Festivala religiozne drame je u ponedjeljak 11. ožujka. Gostuje Frama Široki Brijeg s predstavom „Svećenik krvave haljine". Početak predstave je u 19 sati u kripti nove crkve.

Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

Predstava „Sedam darova Duha Svetoga“ otvorila 16. Festival religiozne drame

2024  Župa Posušje