Članovi Franjevačkog trećeg reda na duhovnoj obnovi u Drinovcima

DO Drinovci 1

Na blagdan svetog Ljudevita, u srijedu 25. kolovoza duhovnu obnovu imali su članovi trećeg reda iz cijele Hercegovine. Ovogodišnja redovita duhovna obnova na spomendan svetog Ljudevita, suzaštitnika svjetovnog franjevačkog reda održala se u mjesnoj crkvi svetoga Mihovila u Drinovcima. Drinovačka crkva u obnovi bila je premala za sve trećare koji su stigli na duhovnu obnovu, a među njima je bilo i pedesetak članova trećeg reda iz posuške župe Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije.

Duhovni nagovor, sveta misa, ispovijed, zajednička krunica, klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramentu, pozdravni govori duhovnih asistenata fra Ivana Landeke mlađeg i fra Dane Karačića, kao i lijep doček domaćih trećara obilježili su ovogodišnje druženje. Uz sve to, lijepa vijest za trećare u Drinovcima, a i nama svima koji smo članovi trećeg reda je da je čak 6 novih članova tijekom ove duhovne obnove stupilo u mjesno bratstvo Drinovci i na taj način dodatno obogatilo franjevački svjetovni red. Puno se organizacija i grupa tijekom povijesti formiralo i raspadalo, ali franjevački red što kroz svećenike, što kroz laike traje više od 800 godina. Sa svakim novim članom, svjetovni franjevački red sve duže traje i na tome Bogu hvala.

No, trećarima je važno i duhovno rasti, a ne biti samo član. Stoga donosimo nekoliko poruka iz duhovnoga nagovora i homilije fra Josipa Mioča.

Duhovni nagovor na temu obitelji i braka

Misao vodilja duhovne obnove bila je „Obitelj u svijetu prema pobudnici pape Franje „Amoris laetitia – Radost ljubavi““, a duhovni nagovor govorio je drinovački župnik fra Josip Mioč. Fra Josip je u uvodu citirao iz knjige Fultona Sheena  koja govori o čovjekovoj nutrini, pa i čovjekovim težnjama „ Tri su čovjekove najveće težnje. One su život, istina i ljubav. Sheen tumači da je nemoguće ispuniti sve te tri čežnje jer je život isprepleten smrću, istina lažima, a ljubav je isprepletena mržnjom i netrepljivošću. Ipak, Bog je ostavio jednu zajednicu u kojoj se te težnje mogu objediniti. Bog je ostavio odgovore na ta pitanja u obitelji, tamo gdje se čovjek rađa, stječe zrelost i puninu svoje vjere i ljudskosti“, kazao je fra Josip u uvodu duhovnoga nagovora. Fra Josip Mioč je istaknuo da Crkva prepoznaje problem suvremene obitelji u današnjem multikulturalnom okruženju kada je u ime slobode i tolerancije sve dopušteno. Upravo zato, istaknuo je fra Josip, iz papine pobudnice za ovu priliku izdvojeno je nekoliko poglavlja o obitelji kršćanske vjere. „U prvom poglavlju papa govori o braku i obitelji u svjetlu Božje riječi pozivajući obitelji da iščitavaju Biblijske tekstove i poziva roditelje da budu prvi učitelji vjere svojoj djeci. Dalje papa govori o izazovima suvremene obitelji i govori da je stvarnost današnje obitelji vrlo kompleksna i raznolika. Suvremeni trendovi pritišću mlade ljude da ne zasnivaju obitelj jer se brak predstavlja kao nešto statično, zanemarujući dinamičnu dimenziju zajedničkog rasta. Nadalje se nameću stalna odgađanja stupanja u brak zbog ekonomske nesigurnosti, nezaposlenosti, produženog obrazovanja, nekakve vrste nesigurnosti. Različite ideologije obezvrijeđuju brak i obitelj i nude se alternativni oblici zajedništva kao lakši i poželjnjiji.  Doista, čovjek je izgubljen, a mlade se obitelji prečesto odlučuju na nerađanje djece. Papa ističe koliko štetno utječe na obitelji ozakonjenje eutanazije, kao i problem ovisnosti, obiteljskog nasilja... U trećem poglavlju papa ističe da je brak nerazriješiva zajednica muškarca i žene koja se ne smije gledati kao teret ljudima nego kao Božji dar supružnicima. Isus je ženidbi vratio prvobitno značenje rađajući se u obiteljskoj zajednici. Zato je obitelj mjesto prvog navještaja, beskrajne Očeve ljubavi objavljene u Isusu Kristu. Isus je ženidbu uzdigao na razinu  sakamenta, te zato brak nije tek puki društveni i vanjski ritual“, kazao je fra Josip govoreći o Pobudnici. Istaknuo je da Pobudnica jasno govori da je Crkva svjesna da postoje situacije koje nisu u skladu s idealom kršćanske ženidbe. „Bez obzira što Crkva ne smije odustati od svojih nauka, papa Franjo ipak poziva sve svećenike, biskupe i vjernike da imaju srca i milosrđa za one koji nisu u skladu s idealom kršćanske bračne zajednice. Na poseban način papa tu misli na rastavljene i ponovo civilno vjenčane, te poziva da se za njih iskaže posebna briga i skrb“, istaknuo je fra Josip. Dalje u Pobudnici, ističe fra Josip, papa govori o bračnoj ljubavi te ističe da je nakon ljubavi prema Bogu, najveća ljubav ona između supružnika. Papa je kazao da je ljubav je temeljni preuvijet za ulazak u brak te citira iz Biblije dobro poznate riječi: „Ljubav je velikodušna, dobrostiva je ljubav, ne zavidi ljubav se ne kvasa, ne nadima se, nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo, ne raduje se nepravdi, a raduje se istini, sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi.“  Nadalje je fra Josip istaknuo važnost prihvaćanja novoga života u obiteljskoj i bračnoj zajednici. „Papa govori koliko je važno roditeljstvo, ali ne samo roditeljstvo, nego i one okolnosti u kojoj obitelji ne mogu imati vlastito potomstvo. Kaže papa da mladi čine izvanredni čin ljubavi posvajajući i udomljavajući djecu. Također ističe i da ne treba biti zatvoren prema starijim osobama. Prva kršćanska obitelj će voditi više računa o svojim starim roditeljima, pa i ne samo svojim starim roditeljima, nego i svim starim ljudima“, ističe fra Josip papine riječi. „Nadalje, papa ističe i odgoj djece u obitelji i daje na znaje roditeljima da je odgoj njihovo temeljno i neotuđivo pravo. U svojoj Pobudnici papa nudi konkretne savjete u odgoju stavljajući naglasak na više povjerenja prema djetetu te odgajanje prema vlastitom primjeru. Opomena upućena s ljubavlju bez podjcjenjivanja pomaže djetetu otkriti vlastita ograničenja i potiče želju djeteta za promjenom. Zajednička obiteljska molitva i zajedničko nedjeljno Euharistijsko slavlje treba biti prva inicijacija u vjeru i zato obitelj s pravom nazivamo kućnom crkvom“ kazao je fra Josip. Papa se u svojoj Pobudnici osvrnuo na bračnu i obiteljsku duhovnost naglašavajući da duhovnost nije monopol svećenika, molitvenih redova i zajednica nego se ona može itekako očitovati u bračnoj i obiteljskoj zajednici. Obiteljska duhovnost se očituje u zajedničkoj obiteljskoj molitvi  i raznim pobožnostima“, kazao je fra Josip citirajući Pobudnicu pape Franje. Dodao je da je obitelj proces sazrijevanja u ljubavi i povlašteno mjesto gdje se svakodnevno živi duhovnost. „Htjeti zasnivati obitelj znači imati hrabrosti biti dio Božjeg sna i imati hrabrost izgrađivati svijet gdje se nitko neće osjećati usamljeno“, kazao je fra Josip.

Fra Josip je prenio i Papine riječi i poziv na proučavanje ove pobudnice „Obitelj i oni koji se bave obiteljskim pastoralom najveć će koristi iz ove pobudnice izvući ako budu čitali strpljivo i oprezno dio po dio, te ako u njoj potraže i posvete pozornost onim djelovima koji odgovaraju njihovim konkretnim problemima“, kazao je papa Franjo u svojoj Pobudnici.

Sveta Misa, krunica, klanjanje Presvetom oltarskom sakramentu i zajedničko druženje

Nakon duhovnog nagovora fra Josipa Mioča, puna crkva trećara zajedno je izmolila krunicu, te slavila svetu misu. U koncelebraciji nekoliko svećenika, fra Josip je u homiliji istaknuo glas koji je  sveti Franjo čuo „Franjo, idi i popravi mi crkvu.“  „Danas i mi obratimo pozornost čije glasove slušamo. Kršćani i katolici moraju osluškivati glas Božji, glas Crkve, a ne glas suvremenog svijeta. Često bude suprotno, gledamo što drugi rade, gledamo kako se ponašaju pa da tako radimo i mi da se ne bi previše izdvojili. Upravo nekad izdvajanje za pozitivnu stvar, za pozitivan putokaz poželjno i Bogu drago. Danas Isus Krist i sveti Franjo imaju glasove, ako dobro otvorimo srce, oči i um, njihovi glasovi će doć do nas, sigurno je da smo na pravom putu i da će naš život imati smisao“, zaključio je fra Josip.

Zajedničko druženje trećara

Nakon duhovnog programa, trećari iz nekoliko hercegovačkih bratstava skupili su se u školsku dvoranu i družili se uz bogate stolove jela i pića koje su za svoje goste pripremili domaćini iz Drinovaca. Nakon duhovne okrijepe, svima je dobro došla i ona tjelesna. Našoj braći i sestrama iz Drinovaca od srca hvala na lijepom gostoprimstvu…

DO Drinovci 2

DO Drinovci 3

DO Drinovci 4

Tekst: Zdravka Pišković

2022  Župa Posušje