VELIKA GOSPA: Posušje, 6 – 15. kolovoza 2020.

velika gospa 1

Dragi župljani,
Velika Gospa je blagdan kad se katolički vjernici prisjećaju dogme svoje vjere: da je Blažena Djevica Marija dušom i tijelom po završetku svoga zemaljskog života uznesena u slavu neba u društvo sa svojim uskrsnulim sinom Isusom Kristom. Vjernici Veliku Gospu prepoznaju u poniznoj službenici, a svoj život je uskladila s Božjom riječju: "Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi!"

Proslavi Uznesenja Blažene Djevice Marije – Velike Gospe prethodila je devetnica u čast Gospi. Tradicionalno su u devetnici, od 6. do 15. kolovoza, sudjelovale sa svojim župnikom, fratrima, svećenicima, zborovima, pjevačkim skupinama, klapom vjernici posuškog dekanata te mnogi drugi hodočasnici. Tijekom samih devetnica bila je prilika za sv. ispovijed od 18:00, a i svaku večer molila se krunica u 18:30.  Kroz Devetnice smo radosno hodili proslavi Uznesenja naše Majke na nebesa – Velike Gospe.

Ove godine pratile su nas opomene sv. Franje. Opomene našeg Serafinskog Oca koje imaju trajnu i neprolaznu vrijednost u životu vjernika. Njihova aktualnost je trajna te nas one potiču i usmjeravaju da živimo poziv na koji smo pozvani, a taj poziv je poziv na svetost, poziv upućen svima nama. Teme ovih Devetnica bile su nam kao neki podsjetnik da malo zastanemo i promislimo malo o svom životu. Jesmo li na pravom putu? Možemo li bolje i više učiniti i za svoje bližnje, a i za same sebe?

Prvi dan devetnice tema je bila Nepopularna poniznost, a predvoditelj sv. mise bio je naš mladomisnik don Ante Jukić koji nam je pobliže objasnio razliku između poniznosti i poniženja te kako možemo kroz poniznost, mada nam se to činilo često teško i nemoguće, ići putem svetosti.

Drugog dana devetnice župni vikar u Bukovici, fra Petar Drmić nas je uveo pobliže u temu Biti zavidan te kroz  život i misli sv. Franje potakao na to kako zavidni sami štetimo sebi i tako se u našim srcima javlja  otpor i negativnost prema drugima, a potom i prema samima sebi što stvara veliku zapreku na putu svetosti.

Trećeg dana, don Nikola Menalo, župnik na Buni  je na jedan jedinstven način objasnio Franjinu opomenu Iskusiti Gospodinov mir, a to možemo jedino ako imamo mir u svojim srcima. Mir u svojem srcu, pogotovo u ovo današnje čudno vrijeme možemo postići isključivo molitvom, osobnom ili obiteljskom. Vratimo se svome Bogu molitvom.

Gvardijan u Tomislavgradu, fra Sretan Ćurčić, temom Kršćansko poslanje vodio nas je četvrtog dana devetnice te kazao da prihvatimo ono što smo i gdje smo koliko god nam se nekad činilo teško i nemoguće. Svi smo poizvani da budemo svojim izborom i odabirom sveti u svom pozivu.

velika gospa 2

Fra Ante Marić, župni vikar u Mostaru, temom O ispravnoj pobožnosti petog dana devetnice je pobliže objasnio kroz razne primjere,  kako u današnje vrijeme i na koji način biti pobožan i kako živjeti pobožnost na putu svetosti.
Šestog dana devetnice sv. misu je predvodio fra Tomislav Jelić, župnik iz Ružića, a tema je bila O pravoj ljubavi. Ujedno je bio i blagdan sv. Klare pa je jedan poseban i jednostavan način opisao ljubav i ustrajnost sv. Klare u sljedbi Isusa, kroz ljubav koju treba živjeti i pokazivati onima oko nas na svakom koraku, i po mogućnosti u svakom trenutku.

Župnik u Bukovici, fra Mladen Rozić, sedmog dana devetnice, temom Služenje u obiteljskom životu na jasan način nas je pozvao na svetost u obiteljskom životu. Živeći u današnjem svijetu koji nudi puno raznih mogućnosti kako ostati svet u svom pozivu (oca, majke, djeteta) i kako nositi ponizno i strpljivo križeve u svakodnevnom životu.

Osmog dana sv. misu je predvodio fra Dragan Bolčić, župni vikar u Tomislavgradu, a tema je bila Zahvalnost prema Bogu i kako se trebamo ugledati na sv. Franju koji je na sve gledao sa zahvalnošću, kako bismo trebali prihvatiti i zavoljeti sve ono što imamo i svakim danom Bogu, a i svojim bližnjima zahvaljivati na svemu. Zahvalni ljudi su veliki ljudi, a zahvalnost nam pomaže da male stvari vidimo kao velike i ona nam otvara srce na putu za svetost.

Devetog dana, na samu Uočnicu Velike Gospe,održana je tradicionalna procesija s Gospinim kipom koja je započela u 18:00 od groblja Martića Križ, a završila svečanom sv. misom u dvorištu crkve Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije u Posušju. Procesija je kao i svake godine okupila veliki broj ljudi iz Posušja, ali i iz okolice. Svečano misno slavlje predvodio je  fra Bože Milić koji nam je uputio par misli o Gospi, najvećoj od svih Božjih stvorenja, zaručnici Duha Svetoga, Bogorodici od koje tražimo pomoć i utjehu. Nikada ne blijedi slika Blažene Djevice Marije, jedina i posebna, velika je. Neka mi bude – cijelim bićem je prihvatila Boga. Treba biti mudar, učiti, čuvati mir u svom srcu jer jedino u miru sve dobro vidimo. Na koncu svete mise bio je i blagoslov djece.

velika gospa 3

Središnje euharistijsko slavlje na sam dan Velike Gospe predvodio je fra Bojan Rizvan, fratar Zadarske provincije sv. Jeronima. Pozvao nas je u svojoj propovijedi da smo i mi pozvani probuditi čežnju za životom kakvim ga je živjela Blažena Djevica Marija, životom koji i nije bio baš lak, čežnju za nebom. U Blaženoj Djevici Mariji možemo prepoznati svoj indetitet. Blažena Djevica Marija se trajno trudila biti blizu Bogu i u njegovoj volji. Nismo stvoreni samo za prolaznost i propadljivost nego smo stvoreni za nebo, za vječnost. Naše riječi su prolazne, a Božje neprolazne.

Onaj tko nije otkrio Evanđelje upadat će u depresije i buke svoga života. Trebamo dopustiti da Bog po Marijinom zagovoru uđe u naš život kako bismo mogli dopustiti da nas Bog nadvlada svojom ljubavlju te postanemo preobraženi kao Blažena Djevica Marija. Stavimo sebe u Božje ruke da postanemo Božji ručni rad kao Blažena Djevica Marija.

2021  Župa Posušje