Korizma

Korizma je vrijeme koje prethodi i oraspoložuje za slavlje Uskrsa. Vrijeme slušanja Božje riječi i obraćenja, priprave i spomena krštenja, pomirenje s Bogom te s braćom i sestrama; vrijeme češćega posezanja za „oružjem kršćanske pokore“: molitvom, postom i dobrim djelima
(usp. Mt 6, 1-6. 16-18).

Početak četrdeset dana pokore u rimskome je obredu obilježen jednostavnim simbolom pepela, koji je znak raspoznavanja liturgije Pepelnice. Pripadajući staroj obrednosti, kojom su obraćeni grješnici podvrgavali kanonskoj pokori, gesta posipanja pepelom ima smisao priznavanja vlastite krhkosti i smrtnosti koju Božje milosrđe treba otkupiti. Daleko od toga da je to tek vanjska gesta, Crkva ju je sačuvala kao simbol stava raskajana srca, kakvo je svaki krštenik pozvan usvojiti na korizmenome putu. Neka se vjernicima, koji u velikome broju dolaze primiti pepeo, pomogne da shvate nutarnje značenje koje je sadržano u toj gesti i koje otvara obraćenju i obvezi uskrsne obnove.

Korizmeni hod završava s početkom Uskrsnog trodnevlja, tj. sa slavljenjem mise Večere Gospodnje.